chrysea black lettersΜια ομάδα που απαρτίζεται από ανθρώπους με αγάπη και πολυετή εμπειρία στο χώρο του Ντοκιμαντέρ, προσελκύσουμε το ενδιαφέρον του ευρύτερου κοινού στη μοναδική αυτή τέχνη αποτύπωσης του παγκόσμιου πολιτισμού των λαών, καθώς και να αναδείξουμε την Ιεράπετρα, τη νοτιότερη πόλη της Ευρώπης, η οποία αποτελούσε ανέκαθεν το σταυροδρόμι των πολιτισμών και των ηπείρων .

Η Καλλιτεχνική Διευθύντρια του Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας είναι η κα Ελένη Βλάσση η οποία είναι δημοσιογράφος και σκηνοθέτης. Έχει σκηνοθετήσει πολλές σειρές ντοκιμαντέρ και έχει συμμετάσχει επανειλημμένως με τα ντοκιμαντέρ της στα Διεθνή Φεστιβάλ ανά τον κόσμο.

Η εταιρεία «ΧΡΥΣΕΑ» είναι Αστική Μη κερδοσκοπική Εταιρεία (ΑΜΚΕ), η οποία ιδρύθηκε με σκοπό την πραγματοποίηση κοινωφελών και πολιστικών δρώμενων, τα οποία βέβαια θα συμβάλλουν στην ποιοτική αναβάθμιση της πνευματικής και πολιτιστικής ζωής τόσο σε τοπικό όσο και σε εθνικό και διεθνές επίπεδο.

Σκοπός της εταιρείας είναι η συνεχής εξέλιξη και ανάπτυξη του Θεσμού, ενός Θεσμού που θα εντυπωσιάζει και θα συναρπάσει τον κόσμο που θα μπει στην διαδικασία να συμμετέχει σε αυτήν την φοβερή εμπειρεία.

οι ομάδες και η κριτικές επιτροπές του διαγωνιστικού μέρους του Διεθνούς Φεστιβάλ Ιεράπετρας αποτελείται από άτομα με μεγάλη πορεία στο χώρο του Ντοκιμαντέρ, και όχι μόνο.

Από το 2021 Το Διεθνές Φεστιβάλ Ιεράπετρας, φιλοξενεί και ταινίες μυθοπλασίας, μικρού και μεγάλου μήκους, με την ονομασία "Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κρήτης"

Καλλιτεχνική Διευθύντρια Φεστιβάλ: Ελένη Βλάσση

Για περισσότερες πληροφορίες-λεπτομέρειες επισκεφτείτε την επίσημη ιστοσελίδα του Φεστιβάλ Ιεράπετρας, πατώντας εδώ

 

8ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας

Οι σκηνοθέτες που συμμετέχουν σε όλα τα διαγωνιστικό τμήματα

Untitled Document

2ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κρήτης

Οι Έλληνες σκηνοθέτες που συμμετέχουν στα διαγωνιστικό τμήματα

Untitled Document

Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας 2021

Βραβεία που απονεμήθηκαν σε ταινίες

195

Untitled Document

Βραβείο Κοινού Καλύτερης Ταινίας Μεγάλου Μήκους
ΜΗ ΧΑΜΕΝΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ, ΟΙ
Φράγκου Ευτυχία
1ο Βραβείο Διεθνούς Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους
ΘΟΛΟ ΠΟΤΑΜΙ ΤΟΥ ΜΠΑΑΣΙΜ, ΤΟ
Σίδερης Θωμάς
1ο Βραβείο Διεθνούς Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους
SPLENDID LAND
Βλάσση Ελένη, Χουακίνγκ Τζιν
1ο Βραβείο Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους
ΜΟΝΟΣ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ
Φυλακτός Λευτέρης
2ο Βραβείο Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους
ΜΕΤΑΛΛΟΥ ΜΝΗΜΗ
Καλφάκης Δημήτρης
ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΑΣΚΑΥΛΟΥ, ΤΟ
Αρβανίτης Γιώργος (4)
3ο Βραβείο Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους
ΔΙΟΝΥΣΟΣ, Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ
Τσιφτσής Σπύρος
ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ, Ο
Καφίδας Δημήτρης, Καφίδας Λίνος
1ο Βραβείο Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους
ΚΑΛΑΝΤΑ
Τσιροπούλου Τζένη
2ο Βραβείο Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους
ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ, Η
Γερμανάκου Κοψίνη Βούλα
ΜΙΑ ΑΥΛΗ ΓΙΑ 852 ΠΟΡΤΕΣ
Αρχοντάκη Μίνα, Αρχοντάκη Στέλλα
3ο Βραβείο Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους
ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ
Αγάθος Άρης
Μ 12
Λάσκαρης Γιάννης
Βραβείο Φεστιβάλ
2 ΧΛΜ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ
Σπυροπούλου Τζούλια
DIE ANTWORK - Ή ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ
Μάρκου Κλεοπάτρα
ΑΡΓΑΛΕΙΟΣ, Ο
Παθιάκης Δημήτρης
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ "ΣΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ"
Παπακώστας Νίκος
ΛΙΜΑΝΙ, ΤΟ
Γιιαννακάκης Μιχάλης
ΜΑΝΤΩ ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ "ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΜΙΑΣ ΑΝΤΑΡΙΑΣΜΕΝΗΣ ΨΥΧΗΣ"
Μπιτάκου Γεωργία
ΜΗ ΧΑΜΕΝΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ, ΟΙ
Φράγκου Ευτυχία
ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ, Ο
Βουρνάς Θόδωρος
Βραβείο Κοινού Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους
SPLENDID LAND
Βλάσση Ελένη, Χουακίνγκ Τζιν

 

Βραβεία που απονεμήθηκαν σε συντελεστές 

Untitled Document

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Φυλακτός Φίλιππος
ΜΟΝΟΣ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ
Βραβείο Φωτογραφίας
Επαμεινώνδας Ζαφείρης
ΣΠΕΤΣΕΣ '21, ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ
Βραβείο Μοντάζ
Τσιφτσής Σπύρος
ΔΙΟΝΥΣΟΣ, Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ
Θεοχάρης Χρόνης
ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΑΣΚΑΥΛΟΥ, ΤΟ
Βραβείο Μουσικής
Λεμπέσης Θόδωρος
ΜΟΝΟΣ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ
Βραβείο Ήχου
Αθανασσάς Βασίλης, Μπαμπούρης Θόδωρος, Στόοχαρκ Σόνκε, Τακατάλο Τιμού
ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΑΣΚΑΥΛΟΥ, ΤΟ


Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κρήτης 2021

Βραβεία που απονεμήθηκαν σε ταινίες

195

Untitled Document

1ο Βραβείο Ταινίας Μυθοπλασίας Μεγάλου Μήκους
ΑΝΑΚΡΙΣΗ, Η
Πορτοκαλάκης Παναγιώτης
2ο Βραβείο Ταινίας Μυθοπλασίας Μεγάλου Μήκους
ΠΟΛΙΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ
Καρτίκκης Μαρίνος
3ο Βραβείο Ταινίας Μυθοπλασίας Μεγάλου Μήκους
COSMIC CANDY
Δραγασάκη Ρηνιώ
1ο Βραβείο Ευρωπαϊκής Ταινίας Μυθοπλασίας Μεγάλου Μήκους
DANIEL '16
Κουτσιαμπασάκος Δημήτρης
1ο Βραβείο Ταινίας Μυθοπλασίας Μικρού Μήκους
BELLA
Πετράκη Θέλγια
2ο Βραβείο Ταινίας Μυθοπλασίας Μικρού Μήκους
ΒΟΥΤΑ
Ζάχος Δημήτρης
3ο Βραβείο Ταινίας Μυθοπλασίας Μικρού Μήκους
ΒΙΟΛΕΤΤΑ
Ήμελλος Φοίβος
1ο Βραβείο Ευρωπαϊκής Ταινίας Μυθοπλασίας Μικρού Μήκους
ΚΛΗΣΗ, Η
Ψαράς Μάριος
Βραβείο Νίκος Κούνδουρος
ΠΙΣΩ ΣΤΗ ΖΩΗ
Τσούνη Αλεξία
Βραβείο Νίκος Πλουμίδης
ΠΑΤΑΤΟΦΑΓΟΙ
Πανούριος Στράτος
Βραβείο Χριστόφορος Χαραλαμπάκης
ΑΜΟΡΓΟΣ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΝΗΣΙ
Κατσιμίρης Δημήτρης, Σταυρόπουλος Βασίλης
Βραβείο Μισέλ Φουκρέ
MAN OF 98
Καμσής Δημοσθένης
Βραβείο Φεστιβάλ
COSMIC CANDY
Δραγασάκη Ρηνιώ
ISLAND OF CRETE: ALL THE WORLD IN ONE ISLAND, THE
Παπαδουλάκης Θόδωρος
ΚΑΠΝΟΘΗΚΗ
Καρανδεινού Ελεάννα
ΚΑΡΤ ΠΟΣΤΑΛ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Αντωνόπουλος Κώστας
ΠΑΤΑΤΟΦΑΓΟΙ
Πανούριος Στράτος
Βραβείο Κοινού Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους
ΚΑΠΝΟΘΗΚΗ
Καρανδεινού Ελεάννα

Βραβεία που απονεμήθηκαν σε συντελεστές 

Untitled Document

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Κουτσιαμπασάκος Δημήτρης
DANIEL '16
Βραβείο Σεναρίου
Μαγκλίνης Ηλίας, Πορτοκαλάκης Παναγιώτης
ΑΝΑΚΡΙΣΗ, Η
Βραβείο Α' Ανδρικού Ρόλου
Κατσαρής Αντώνης
ΠΟΛΙΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ
Βραβείο Α' Γυναικείου Ρόλου
Αργυρίδου Μαρίνα
ΠΟΛΙΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ
Βραβείο Β' Ανδρικού Ρόλου
Κουκαλάνι Βασίλης
DANIEL '16
Βραβείο Β' Γυναικείου Ρόλου
Καμίνσκι Μαρλέν
DANIEL '16
Ειδικό Βραβείο Ανδρικής Ερμηνείας Κριτικής Επιτροπής
Λιακόπουλος Αλέξανδρος, Μόγρας Φιλοπάτιρ Άντελ
DANIEL '16
Βραβείο Φωτογραφίας
Βασιλάκης Παναγιώτης
ΑΝΑΚΡΙΣΗ, Η
Βραβείο Μοντάζ
Σπηλιοπούλου Ιωάννα
ΑΝΑΚΡΙΣΗ, Η
Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Φάμπας Βαγγέλης
DANIEL '16
Βραβείο Ήχου
Αποστόλου Σάιμον, Κανελλόπουλος Δημήτρης, Λουζιώτης Άρης, Σιδηρόπουλος Αλέξανδρος
COSMIC CANDY
Βραβείο Σκηνογραφίας
Βαλτή Πηνελόπη
COSMIC CANDY
Βραβείο Ενδυματολογίας
Μάμαλη Άλκηστις
COSMIC CANDY
Βραβείο Μακιγιάζ
Σταυρακάκη Μαίρη
ΑΝΑΚΡΙΣΗ, Η

Κύλιση στην κορυφή